Avropa İttifaqı Azərbaycana qarşı sanksiyaların tətbiq edilməsinə tələsmir
Aİ Cənubi Qafqaz region ilə bağlı müxtəlif variantları qiymətləndirir
Avropa İttifaqı hazırda Cənubi Qafqaz regionunda, xüsusilə keçmiş Dağlıq Qarabağda vəziyyətin qiymətləndirilməsi prosesindədir və Azərbaycana qarşı potensial sanksiyalarla bağlı heç bir qərar qəbul etməyib.
Avropa İttifaqının xarici siyasət xidmətinin rəsmi nümayəndəsi Piter Stano bunu qeyd edərək bildirib.
Bu açıqlama Avropa Parlamenti üzvlərinin Qarabağ hadisələri fonunda Azərbaycana qarşı sanksiyalar tətbiq etməyə çağıran çağırışlarına cavab olaraq verilib.
Ermənistan Avropa İttifaqına müraciət edərək, son hadisələr nəticəsində Qarabağı tərk etmiş sakinlərin axınının idarə edilməsinə kömək etməyin zəruriliyini vurğulayıb. Bildirib ki, bölgədəki vəziyyət əhəmiyyətli demoqrafik dəyişikliklər və təhlükəsizlik problemləri ilə mürəkkəb və qeyri-sabit olaraq qalır.
Turan Xəbər Agentliyinin təhlilində deyilir ki, Aİ-nin bu məsələyə ehtiyatlı yanaşması Cənubi Qafqazda saxlanılmalı olan kövrək diplomatik tarazlığı əks etdirir.
Bu arada Amerika Qarabağla bağlı yeni mövqeyini açıqlayıb.
ABŞ dövlət departementinin sözcüsü Metyu Miller bildirib ki, Birləşmiş Ştatlar Dağlıq Qarabağda beynəlxalq missiyanın yerləşməsində qətiyyətlidir.
Onun sözlərinə görə beynəlxalq missiyanın hansı ölkələrin nümayəndələrindən təşkil ediləcəyi, əhatə dairəsinin nə olacağı müəyyən edilir və Vaşington öz tərəfdaşları ilə missiyanı yerinə yetirmək üçün hansı mexanizmin ən uyğun olduğu üzərində işləyir.