İqtisadçı ekspert Azərbaycanın istehsal sahəsində geridə qaldığını deyir
Natiq Cəfərli: keçmiş post-sovet ölkələrinə heç nə istehsal edib sata bilmirik
Respublikaçı Alternativ Partiyası REAL-ın sədri mövcud statistikalara istinadla Azərbaycan Respublikasının istehsal sahəsində inkişaf tempinin aşağı olduğunu bildirib.
Natiq Cəfərli özünün feysbuk hesabında yazıb: “Azərbaycanın əsas ixrac məhsulunun neft-qaz, neft məhsulları olduğunu artıq hamımız bilirik. Onu da demək lazımdır ki, Azərbaycan post-sovet ölkələrinə -Gürcüstan xaric - neft-qaz satmır, və ya, az həcmli neft məhsulları satır”.
İqtisadçı 2025-ci ilin yanvar-fevral ayları ilə bağlı idxal-ixrac rəqəmlərinə toxunaraq ölkə iqtisadiyyatının heç də yaxşı vəziyyətdə olmadığını vurğulayıb.
“Mənzərə belədir, post-sovet ölkələrinə ticarət saldosunda 6-0 uduzuruq, keçmiş post-sovet ölkələrinə heç nə istehsal edib sata bilmirik, neft-qaz ayıbımızı ümumən örtür, amma neft hasilatı və qiyməti düşür, qaz gəliri neft gəlirini əvəz edə bilmir-bilməyəcək, deməli bir müddət sonra neft-qaz ixracdakı boşluğu doldura bilməyəcək”, - deyə Natiq Cəfərli qeyd edib.